Frozen yogurt. Ideální alternativa k běžné zmrzlině

Asi každý to někdy zažil. Lahodná a osvěžující chuť zmrzliny přináší takové potěšení, že jeden kopeček či kousek nikdy nestačí. Inu, vždyť vidíme i ve filmech, jak moc nám chutná zmrzlina. A právě Američané, jako asi největší jedlíci zmrzliny na světě, vymysleli zdravější variantu k této pochoutce. Vznikl frozen yogurt.

Frozen yogurt, též známý pod obchodními značkami Frozyog, Froyo či Frogurt, je vlastně mraženým jogurtem, který se podává stejně jako zmrzlina. Výhodou této delikatesy je fakt, že představuje mnohem zdravější a výživově bohatší alternativu k běžným zmrzlinám.

Téměř sto let od prvního jogurtu

V roce 1919, kdy byl ve Španělsku vyroben první jogurt, vynálezci asi jen těžko tušili, jak velkou oblibu si jejich výrobek získá. Tzv. frogurt spatřil světlo světa v roce 1970, tedy v roce, kdy Freddie Mercury založil skupinu Queen. Když byl ve Spojených státech amerických v roce 1978 vyroben i první mražený jogurt, určený pro místní domácnosti, mohl tak vzniknout fenomén s názvem frozen yogurt.

Přestože snaha o vytvoření zdravé zmrzliny byla dobrým nápadem, narážela tato inovace na hned několik nedostatků. V počátcích výroby se stávalo, že frozen yogurty chutnaly příliš trpce a ostře. Do frogurtů se tedy začala přidávat nejrůznější sladidla. S moderní dobou se vylepšovaly i stroje a technologie vyrábějící frogurty. Díky variabilním možnostem úprav tak můžeme ochutnávat mražené jogurty s čerstvým ovocem, s müsli, s kokosem, čokoládou či oříšky. Výjimkou nejsou ani nízkotučné, nebo naopak smetanové varianty této pochutiny.

Snadná výroba předurčuje frozen yogurt k ještě většímu rozšíření

A Jak se vlastně frozen yogurt vyrábí? Velice jednoduše. Připravíte si směs pro výrobu mraženého jogurtu smícháním čerstvého jogurtu, cukrů a stabilizátoru a tu poté nalijete do výrobníku zmrzliny, který je uzpůsoben i pro výrobu frozen yogurtu.

Ve zmrzlinových strojích se směs zmrazí na požadovanou konzistenci a pak stačí jen servírovat. Kromě skvělé chuti je jednou z nejatraktivnějších věcí na mraženém jogurtu nepřeberné množství kombinací, jak si svůj jogurt můžeme vylepšit. Mražený jogurt lze doplnit např. čerstvým ovocem, různými sladkými posypy, jako jsou čokoládové hoblinky, oříšky atd. Pokaždé tak může mít mražený jogurt jinou podobu a vždy si jej můžete ozdobit podle své fantazie a podle toho, co máte nejraději.

Máte-li chuť na frogurt, nemusíte cestovat do Ameriky. Speciální „jogurtérie“ a zmrzlinářství naleznete v každém větším nákupním centru. Tak tedy: Dobrou chuť!